Jul 16, 2026 Lämna ett meddelande

Ferrosilicon 75 Pris 2026: Kina FOB Trend och leverantörsoffertguide

Snabbt svar:Den 28 september 2026, Kina exportreferens förFerrosicon 75 (FeSi75)var1 250–1 270 USD/MT FOB Tianjin Port.

Tidigare 2026-data visar att FeSi75 exportreferenser flyttade upp från januaris lägsta nivå och gick in i ett högre intervall under mitten av året. Januari–juli-diagrammet nedan behålls som en historisk trendreferens snarare än en aktuell notering.

Nyckel takeaways

  • 28 september FeSi75 exportreferens:1 250–1 270 USD/MT FOB Tianjin Port.
  • Det historiska diagrammet för januari–juli rörde sig från det lägsta på 1 090 USD/MT till det högsta på 1 220 USD/MT.
  • Produktionskostnader, lager och stål-lager som återupplivade alla påverkade marknadsförhållanden under 2026.
  • Inhemska RMB-priser bör inte omvandlas direkt till exportnoteringar.
  • Ditt faktiska FeSi75-pris beror fortfarande på kemi, partikelstorlek, förpackning, kvantitet, handelstid och leveranskrav.

Aktuell Ferrosilicon 75 Prisreferens

Den senaste kinesiska exportmarknadsreferensen som är tillgänglig för denna uppdatering är:

Punkt Aktuell referens
Kvalitet FeSi75
Exportpris 1 250–1 270 USD/MT
Handelsbas FOB Tianjin hamn
Referensdatum 28 september 2026
Pristyp Marknadsreferens, inte en bindande leverantörsoffert

Citat:Ditt faktiska FeSi75-pris beror på de överenskomna Si- och Al-gränserna, partikelstorlek, finkornstolerans, förpackning, kvantitet, destination, handelstid och leveransschema.

Om du behöver en formell offert snarare än en marknadsreferens, kolla först vår FeSi75 produktspecifikation och skicka oss din önskade kemi, partikelstorlek och kvantitet.

Prisdata som används i denna artikel

Den aktuella FeSi75 exportreferensen är daterad 28 september 2026. Det historiska diagrammet nedan täcker 1 januari–16 juli 2026. Inhemsk ferrokisel, semi-koks, lager och stål-utdata används för att förklara marknadsförhållanden och ska inte behandlas som likvärdiga med en exportnotering.

FeSi75 exportpristrend: januari till juli 2026

FeSi75 export price trend from January to July 2026

Historiska FeSi75 exportprisreferenser från 1 januari till 16 juli 2026. Källa: China Ferroalloy Online.

Januari till februari: Återhämtning från januarilåga

Den lägre referensen nåddes1 090 USD/MT den 4 januari. Både de lägre och övre prisreferenserna steg sedan gradvis högre under de följande veckorna.

Rörelsen var relativt måttlig och markerade början på återhämtningen från början av-januari låga.

Mars till april: Stegvisa prishöjningar

Från mars till april rörde sig diagrammet uppåt i flera steg. Varje ökning följdes av en relativt stabil period innan nästa justering.

Detta visar att FeSi75-exportreferensen rörde sig in i en högre prisklass snarare än att stiga kontinuerligt varje dag.

Maj till juni: Priser som hålls på en högre nivå

Från slutet av maj till större delen av juni förblev de övre och nedre referenserna inom ett relativt snävt intervall efter de tidigare ökningarna.

Prisrörelsen avtog, vilket tyder på en period av konsolidering på en högre nivå.

Juli: Historiskt diagram hög och begränsad tillbakadragning

Januari–julidiagrammet nådde sitt högsta visade värde på1 220 USD/MT den 8 juli. Den 16 juli hade huvudreferensen flyttats tillbaka till cirka 1 200 USD/MT.

Nedgången var liten jämfört med ökningen från januari. De första sju månaderna beskrivs därför bättre som en stegvis återhämtning följt av konsolidering.

Vad påverkade FeSi75-marknaden 2026?

Flera faktorer påverkade marknadsvillkoren för ferrokisel under 2026, inklusive produktionskostnader, lagernivåer och inköp av stål-.

Uppströms: Halv-koks och produktionskostnader

Elektricitet, kiseldioxid och kolreduktionsmedel är stora kostnadsinsatser vid produktion av ferrokisel.

En inhemsk marknadsrapport publicerad den 15 juli placerade små och medelstora-halv-koks i Shenmu kl.1 180–1 200 RMB/MT ex-fabrik. Samma rapport noterade strängare gruvor-säkerhetsinspektioner och produktionsminskningar vid vissa halv-koksverksamheter.Källa.

Detta gav ett visst kostnadsstöd för produktion av ferrokisel, även om semi-koks ensam inte bestämmer FeSi75-exportpriset.

Midstream: Inventering av producent och handlare

Inventering påverkar hur mycket säljtryck fabriker och handlare står inför. Högre lager skapar generellt mer press att flytta material, medan minskande lager kan minska tillgången på rabatterade spoterbjudanden.

Enligt ofullständig industristatistik var ferrokisellager som innehas av producenter ungefär90 000 ton den 2 juli 2026, en minskning med 2 500 ton månad för månad. Handlarens lager rapporterades till cirka52 000 tonoch minskade också något.

Nedgången minskade ett visst -försäljningstryck, även om dessa siffror representerar det totala lagret av ferrokisel snarare än enbart FeSi75-exportlager.

Nedströms: Stålproduktion och inköpsefterfrågan

Ståltillverkning är fortfarande en viktig nedströmsmarknad för ferrokisel eftersom FeSi används för deoxidation, kiseljustering och legering.

Kina producerade499,95 miljoner ton råstål under första halvåret 2026, en minskning med 3,0 % jämfört med föregående år. Stålproduktproduktionen nådde 718,78 miljoner ton, en minskning med 0,9%.

Bara för juni nådde produktionen av råstål 83,67 miljoner ton, en ökning med 0,4 % jämfört med föregående år.

Siffrorna visar en viss-kortsiktig förbättring i juni, men de stöder inte slutsatsen att enbart stark stålefterfrågan drev prisåterhämtningen på FeSi75.

Inköpsaktivitet: Stål-påfyllning av kvarn

Rapporten om den inhemska marknaden i juli noterade också långsiktiga-inköp av- stålverk och ytterligare lagerpåfyllning. Bruk med lägre-råvarulager fortsatte att fylla på material.

Inköpen avtog igen efter att priserna steg, vilket bidrog till att begränsa ytterligare kortsiktiga-höjningar.

FeSi75 Branschkedja Sammanfattning

Industrifaktor 2026 Referens Marknadseffekt
Halv-cola 1 180–1 200 RMB/MT från-fabrik i Shenmu Tillhandahöll viss produktionskostnad-
Producentlager Cirka. 90 000 ton, en minskning med 2 500 ton MoM Minskade viss säljtryck
Handlarens inventering Cirka. 52 000 ton, något lägre MoM Reducerad platstillgänglighet för lågt-pris
H1 råstålproduktion 499,95 miljoner ton, en minskning med 3,0 % på årsbasis Stöder inte en -endast efterfrågan förklaring
Råstålproduktion i juni 83,67 miljoner ton, en ökning med 0,4 % på årsbasis Visar begränsade-kortsiktiga förbättringar
Påfyllning av-stålverk Ytterligare inköp rapporterades i början av juli Transaktioner som stöds tillfälligt

Takeaway på marknaden:Högre produktionskostnader, lägre lager och regelbundet lagerföring av stål-stödde alla fastare ferrokiselnoteringar under delar av 2026. Stål-produktionsdata indikerar dock inte att en stark efterfrågan i efterfrågan ensam drev ökningen.

Varför Kinas inhemska FeSi75-priser skiljer sig från exportpriser

Inhemska priser och exportpriser kan röra sig i samma allmänna riktning, men de använder olika prissättningsbaser.

Ningxia-referensen förFeSi75-B naturliga klumparökade från 5 517,14 RMB/MT den 6 juli till 5 524,29 RMB/MT den 10 juli 2026.

Detta är en regional inhemsk offert i RMB. Det bör inte omvandlas direkt till ett exportpris i USD eftersom produktspecifikation, transport, hamnkostnader och handelsvillkor är olika.

Pristyp Vad den representerar
Inhemsk marknad referens Regional RMB offert för en definierad FeSi produkt
EXW leverantörspris Material levererat på fabriken enligt bekräftade specifikationer
Exportmarknadsreferens Daterad marknadsindikation utan alla ordervillkor
FOB offert Produkt plus avtalade exportkostnader fram till lastning i angiven hamn
CFR / CIF offert Exportpris plus avtalad frakt och, för CIF, försäkring

Hur man jämför FeSi75 leverantörsofferter

Två FeSi75 offerter kan ha olika priser eftersom de underliggande specifikationerna och leveransvillkoren inte är desamma.

Innan du jämför priset bör du lägga varje erbjudande på samma kemi, storlek, förpackning och handelsperiod.-

Jämförelseobjekt Vad ska bekräftas Varför det spelar roll
Si innehåll Minsta Si eller överenskommet intervall Olika kemi är kanske inte direkt jämförbara
Aluminium Maximal Al-gräns Låga-Alla specifikationer kan kräva hårdare kontroll
Andra föroreningar C, P, S, Ca och andra erforderliga gränser Olika kemikaliegränser ändrar specifikationen
Partikelstorlek 10–50 mm, 10–100 mm eller anpassat intervall Ytterligare krossning och sållning kan påverka kostnaden
Böter Maximalt undermått Överskott av fina partiklar minskar användbart klumpmaterial
Kvantitet Prov-, container- eller bulkorder Produktions- och logistikkostnaden varierar med volymen
Förpackning Jumboväskor, småväskor eller skräddarsydd packning Förpackningsmaterial och arbetskraft påverkar priset
Handelssikt EXW, FOB, CFR eller CIF Varje termin inkluderar olika logistikkostnader
Inspektion COA och valfri SGS / BV / Intertek Besiktningsomfattningen påverkar orderkostnaden
Ledtid Lager eller nyproduktion Leveransvillkor kan påverka offerten

Varför det lägsta priset inte alltid är den lägsta användbara kostnaden

Ett lägre rubrikpris kan inkludera fler böter, bredare kemivariation, annan packning eller ett längre leveransschema. Jämför mängden material som uppfyller din överenskomna specifikation, inte bara USD/MT-siffran.

Innan du jämför formella erbjudanden, kontrollera vår Ferrosilicon 75 specifikation för tillgänglig kemi, partikelstorlekar och packning.

Ferrosilicon 75 Prisutsikter för Q4 2026

FeSi75-marknaden gick in i slutet av september över nivåerna som visas i diagrammet för januari–juli. För oktober till december, se produktionskostnader, lager av ferrokisel, inköp av- stålverk och exportefterfrågan.

Marknadsskick Vad du ska titta på Möjligt prissvar
Fast marknad Högre kostnader, lägre lager eller starkare inköp Leverantörsofferter kan förbli fasta eller öka
Stabil marknad Balanserat lager, normala inköp och stabila kostnader Priserna kan hålla sig inom ett relativt snävt intervall
Svagare marknad Högre lager, långsammare stålinköp eller lägre kostnader Fler rabatterade erbjudanden kan dyka upp

Vad du ska titta på härnäst:En ytterligare ökning skulle behöva stöd från högre kostnader, stramare utbud eller förnyade inköp. Om lagret byggs upp medan efterfrågan försvagas, kan FeSi75-noteringar möta mer motstånd.

För en längre historisk jämförelse, se vår prisutveckling för ferrokisel från 2023 till 2026 .

FeSi75 offert och leveransinformation

Vi förbereder FeSi75-offerter från den bekräftade specifikationen istället för att kopiera en allmän marknadsreferens. Innan vi citerar bekräftar vi kemi, partikelstorlek, kvantitet, förpackning, inspektionskrav och destination.

Du kan granska vår FeSi75 produktsida innan du skickar din begäran.

Leveransartikel Tillgängligt alternativ
Kvalitet FeSi75 baserat på överenskomna kemikaliegränser
Partikelstorlek 10–50 mm, 10–100 mm eller anpassad storlek
Förpackning Jumbopåsar eller skräddarsydd exportförpackning
Kvalitetsdokument Batch COA
Inspektion SGS, BV eller Intertek inspektion kan ordnas vid behov
Handelsperiod EXW, FOB, CFR eller CIF enligt den formella offerten

 

ZHEN AN ferro silicon production and testing

ZHEN AN FERRO SILICON FÖRSÖRJNING

Med 30 års branscherfarenhet integrerar vi ferrolegeringsproduktion, bearbetning och internationell handel.

Våra 30 000 m² stora anläggningar inkluderar två produktionsbaser och ett testlaboratorium, som stödjer stabil FeSi75-försörjning och exportkvalitetskontroll.

Produktionskapacitet

Kvalitetskontroll

Teknisk styrka

Exporttjänst

Produktionskapacitet

150,000+ ton årlig kapacitet med cirka 5 000 ton vanligt ferrolegeringslager.

Kvalitet & Besiktning

ISO-certifierad, med SGS, BV och Intertek inspektion tillgänglig enligt orderkrav.

Teknisk styrka

200+ proffs, 50+ FoU-personal och 80+ industriella patent stödjer produktion och anpassning.

24-timmars exporttjänst

Prover, specifikationsbekräftelse, packning, logistik och exportdokumentstöd.

FAQ Om Ferrosilicon 75 Priser

Vad är det senaste Ferrosilicon 75-priset 2026?

Den 28 september 2026 var Kinas exportreferens för FeSi751 250–1 270 USD/MT FOB Tianjin Port. Detta är en daterad marknadsreferens snarare än en bindande leverantörsoffert.

Vilken var den högsta FeSi75-referensen i januari–julidiagrammet?

Det högsta värdet som visas i det historiska diagrammet för 1 januari–16 juli var1 220 USD/MT den 8 juli 2026.

Varför kan leverantörspriser skilja sig från marknadsreferensen?

Leverantörspriser beror på kemi, Al och andra föroreningsgränser, partikelstorlek, finkorn, packning, kvantitet, inspektion, lastningsport, betalningsvillkor och leveransschema.

Är det kinesiska inhemska FeSi75-priset detsamma som ett exportpris?

Nej. Inhemska RMB-noteringar och exportpriser i USD använder olika produkt-, logistik- och handelsbaser. De bör inte konverteras direkt utan att kontrollera specifikationen och leveransvillkoren.

Hur länge är en FeSi75 offert giltig?

Giltighetstiden beror på tillgängligt lager, produktionskostnader, valutakurser, inlandslogistik och frakt. Den formella offerten bör ange exakt utgångsdatum.

Kan FeSi75 kemi och partikelstorlek anpassas?

Anpassade föroreningsgränser och partikelstorlekar kan diskuteras före offert. Ytterligare krav på screening, testning eller packning kan påverka pris och ledtid.

Begär en aktuell FeSi75 offert

För en jämförbar offert, skicka oss:

  • Kräver FeSi75 kemi
  • Aluminium och andra föroreningsgränser
  • Partikelstorlek och finhalt
  • Inköpskvantitet
  • Packningsmetod
  • Destinationshamn
  • Obligatorisk handelsperiod
  • Förväntat leveransschema

Behöver du det aktuella FeSi75-priset?

Vi kommer att förbereda offerten enligt din bekräftade specifikation, kvantitet, förpackning, inspektion och leveranskrav.

E-post:sale@zanewmetal.com

Se FeSi75-specifikationen Begär aktuellt FeSi75-pris

Skicka förfrågan

Hem

Telefon

E-post

Förfrågning